Corona virüs vaka ve ölüm oranında Kaliforniya'yı geride bırakan Teksas'ta hasta sayısı 1 milyon 130 bini aştı.

ABD'de yeni tip corona virüs (Covid-19) vaka sayısında ilk sıraya yerleşen Teksas, ülkedeki toplam vakaların da 10'da birinden fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin en geniş sınırlarına sahip Teksas, Covid-19 vaka ve ölüm oranında Kaliforniya'yı geride bırakarak 1 milyon 130 binden fazla hasta sayısına ulaştı. Eyalette 20 bin 540 kişi corona virüsten hayatını kaybetti.

Teksas, 29 milyonluk nüfusu ile Kaliforniya'dan sonra ABD'nin en kalabalık 2. eyaleti konumunda bulunuyor. Eyalette son bir haftada virüs bulaşma oranı ise 100 binde 32,5 oldu.

SINIR ŞEHRİ EL PASO ALARM VERİYOR

Teksas'ın en büyük şehirlerinden El Paso, ülkede salgından en çok etkilenen bölgelerden biri oldu.

Covid-19 verilerinin derlendiği Worldometers'a göre, El Paso'da her gün binden fazla Covid-19 vakası rapor edilirken, toplam hasta sayısı 76 bine ulaştı.

Meksika sınırında yer almasından dolayı ayrı bir öneme sahip şehirde 672 bin kişi yaşamasına rağmen, vaka sayısı Yunanistan'ın tamamıyla aynı orana ulaştı.

CESETLER MAHKUMLARA TAŞITTIRILDI

El Paso'da sağlık çalışanı sayısında yaşanan sıkıntı nedeniyle hayatını kaybedenlerin mahkumlara taşıtıldığı görüntüler Amerikan medyasına yansıdı.

Bölgedeki bir şerif ofisi sözcüsü, küçük suçlardan hapis yatan 18 yaş altındaki mahkumların saatlik 2 dolar karşılığı bu işlerde çalıştırıldığını, çalışmanın isteğe bağlı ve koruyucu donanım koşulları altında olduğunu ifade etti.

Kentte vakaların hızlı artışından dolayı hastanelerin kapasitesinin dolduğu, şehrin kongre merkezinin geçici olarak 500 yatak kapasiteli bir hastaneye çevrildiği, buna rağmen bazı hastaların kapasite yetersizliğinden komşu şehirlerdeki hastanelere taşındığı belirtildi.

PaylaşKarikatür

  


Korona şiirleri

Ferman salmış dört bir yana cihana,
Hindistan Delhi, Çin Pekin bir yana,
Karantinada Ay, Dünya, Ankara,
Katili sorarsan, virüs KORONA...

Korkusuz dolaşır, Japon Tokyo da,
Rüzgar gibi Bangladeş Dakka da,
Ağırlığı belli değil okka da,
Katili sorarsan, virüs KORONA...

VİRÜS KORONA-HÜSEYİN ÜNLÜ

Devamı için tıklayınız.Facebook