İngiltere, İtalya'da üretilen 250 bin doz Oxford-AstraZeneca aşısının Avustralya'ya ihracatının engellenmesine tepki gösterdi.

Covid-19 aşılarının ihracatına getirilen kısıtlamaların, virüse karşı küresel mücadeleyi tehlikeye atabileceğini belirten Londra yönetimi, Avrupa Birliği'nin aşı programı için yaptığı taahhütleri yerine getirmesini beklediğini duyurdu.

Başbakan Boris Johnson’ın sözcüsü yaptığı açıklamada, "Covid-19'da küresel iyileşme, uluslararası iş birliğine dayanıyor. Hepimiz küresel tedarik zincirlerine bağımlıyız, kısıtlamaların uygulanması, virüsle mücadele için küresel çabaları tehlikeye atıyor." dedi.

Sözcü, Johnson ve Leyen arasındaki görüşmeyi hatırlatarak AB'ye sözünü tutması çağrısı yaptı: "Başbakan, bu yılın başlarında AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü. Leyen, mekanizmalarının şeffaflık üzerinde odaklandığını ve şirketlerin ihracatını kısıtlamayı amaçlamadığını doğruladı. AB'nin taahhütlerini korumaya devam etmesini bekleriz."

AB ülkelerine verilen taahhüt karşılanmadı
Brüksel, geçtiğimiz ağustos ayında İngiltere-İsveç ortaklığı şirket Oxford-AstraZeneca ile 300 milyon doz aşı için sözleşme imzaladı. Ancak şirket, fabrikalarında üretim sorunları nedeniyle gecikme yaşandığını duyurdu. Buna göre, AstraZeneca'nın AB'ye bu yılın ilk çeyreğinde 100 milyon doz aşı yerine 40 milyon doz teslimat yapması bekleniyor.

AB kurallarına göre, aşı tedariki taahhütlerini yerine getirmeyen şirketlerin başka ülkelere aşı ihracatının bloke edilmesi öngörülüyor. İtalya, aldığı ihracat kararı yasağıyla yeni AB düzenlemelerini hayata geçiren ilk ülke oldu.

Paylaş


Güncel Yayınlar

AYBÜ Tıp Fakültesi - COVID-19 PANDEMİSİ kitabı yayınlandı.


Korona şiirleri

Kara bulut gibi  durdu karşımda 
Yağmur beklenirken, dolu tufanı
Hastalık içimde ateşli anda
Dualar yetişti gördü bu canı

Geceler uykusuz hasret rüyaya
Döşekler sertleşmiş  benzer kayaya 
Yorgan ağırlaşmış hasret havaya
Dualar yetişti gördü bu canı

Covid-19 ve Dua / Prof. Dr. Mustafa Güneş

Devamını okumak için tıklayın

 Facebook