İran'da koronavirüsten (Corona virüs) koruduğu söylentileri üzerine tüketimi artan sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı 796'ya yükseldi.
 
İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan Adli Tıp Kurumu Bilimsel Araştırmalar Merkezi Heyeti Üyesi Kambiz Sultaninejad, ülkede yeni tip koronavirüsten (Kovid-19)vakalarının görüldüğü son 2,5 ay içinde sahte içkiden ölenlerin sayısının 796'ya ulaştığını açıkladı. 
 
En fazla ölümün 205 kişi ile başkent Tahran'da kaydedildiğini aktaran Sultaninejad, şu ana kadar sahte içki tüketimi nedeniyle zehirlenen 4 binden fazla kişinin sağlık merkezlerine başvurduğunu bildirdi.
 
İran medyası, dün sahte içki nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 728'e ulaştığını duyurmuştu. 
 
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, sahte içki nedeniyle 62 kişinin görme yetisini kaybettiğini açıklamıştı. 
 
Tahran ve Fars başta olmak üzere ülke genelinde birçok eyalette 6 Mart'tan bu yana çok sayıda kişinin koronavirüse "iyi geldiği" söylentileri üzerine endüstriyel alkolden elde edilen sahte içki tükettiği ve zehirlenen onlarca kişinin öldüğü bildirilmişti.
 
Bu kapsamda sahte içki üreten birçok kişi gözaltına alınırken, yapılan operasyonlarda yüzbinlerce litre alkol ele geçirilmişti.
 
İran'da bugün itibarıyla Kovid-19 kaynaklı can kaybı 5 bin 957'ye, vaka sayısı ise 93 bin 657'ye ulaştı.

PaylaşGüncel Yayınlar

AYBÜ Tıp Fakültesi - COVID-19 PANDEMİSİ kitabı yayınlandı.


Korona şiirleri

Kara bulut gibi  durdu karşımda 
Yağmur beklenirken, dolu tufanı
Hastalık içimde ateşli anda
Dualar yetişti gördü bu canı

Geceler uykusuz hasret rüyaya
Döşekler sertleşmiş  benzer kayaya 
Yorgan ağırlaşmış hasret havaya
Dualar yetişti gördü bu canı

Covid-19 ve Dua / Prof. Dr. Mustafa Güneş

Devamını okumak için tıklayın

 Facebook